Program

Final Agenda – Updated Oct 21st, 2019

Download PDF of the Final Agenda

October 23, 8:00 am – 7:30 pm

 

8:00 – 9:00               Registration/Breakfast

9:00 – 9:05               Opening Prayer – Kris Miller, Tribal Historic Preservation Officer, Skokomish Tribe

9:05 – 9:10               Welcome – Guy Miller, Chairman, Skokomish Indian Tribe

9:10 – 9:20               Conference Purpose and Overview: Habitat                                                                            Restoration/Protection Successes & Challenges
Dave Herrera, Fish & Wildlife Policy Representative, EPC Chairman, Skokomish Tribe

9:20 – 10:50             Skokomish Watershed: Protection & Restoration of Rights and Resources

Joseph Pavel, Natural Resources Director, Skokomish Tribe & Alex Gouley, Habitat Program Manager, Skokomish Tribe & Blair Paul, Shellfish Biologist, Skokomish Tribe & Lisa Belleveau, Habitat Biologist, Skokomish Tribe

10:50 – 11:00          Break

11:00 – 12:00          Climate Change and Puget Sound Orca: The implications for Puget Sound’s Southern Resident Killer Whales of climate change impacts on coastal and upland systems (1 hour) Amy Snover, Director, University of Washington Climate Impacts Group                                                           

12:00 – 1:00             Lunch – Provided by Skokomish Tribe

1:00 – 2:00               Tribal Climate Change Resilience

Moderator: Eliza Ghitis, Climate Change Scientist, NWIFC

  • Sea Level Rise in the South Salish Sea
    (20 min) Candace Penn, Climate Change Specialist, Squaxin Island Tribe & Brian McTeague, Quantitative Services Manager, Squaxin Island Tribe
  • PRObability of Streamflow PERmanence (PROSPER): A statistical model to predict streamflow permanence in streams throughout the Pacific Northwest (20 min) Kristin Jaeger, Research Hydrologist, USGS
  • Skokomish Community Center Green Building Initiative
    (20 min) John Gouley, Community Center Manager, Skokomish Tribe

2:00 – 2:50               Riparian Research and Monitoring

Moderator: Ash Roorbach, Forest Practices Coordinator, NWIFC

  • Pathways to Riparian Protection (10 min) Ash Roorbach, Forest Practices Coordinator, NWIFC
  • Adaptive Management Type N Hardrock Study (20 min) Bill Ehinger, Science Lead-Forest & Fish, WDOE
  • WDFW’s High Resolution Change Detection Program (20 min) Dr. Ken Pierce, Landscape Ecologist, WDFW

2:50 – 3:00               Break

3:00 – 4:00               Riparian Protection Strategies

Moderator: Ash Roorbach, Forest Practices Coordinator, NWIFC

  • Salmon swimming in Impaired Waters (10 min) Tyson Waldo, SSHIAP North Sound Biologist, NWIFC
  • Regulatory Tools (10 min) Amy Trainer, Environmental Policy Director, Swinomish Tribe
  • Harmonization (20 min) Sono Hashisaki, President, Springwood Associates Inc.
  • EMDS-Ecosystem Management Decision Support Platform (20 min) Philip Murphy, Info Harvest 

4:00 – 5:00               Nearshore

Moderator: Cecilia Gobin, Conservation Policy Analyst, NWIFC

  • Protecting Fish Life & Habitat: WDFW’s enhanced civil authority (30 min) Margen Carlson, Director-Habitat Program, WDFW
  • Evaluating Marine Survival of Salmon & Steelhead in the Salish Sea (30 min) Jacques White, Executive Director, Long Live the Kings

5:00 – 5:30               Coalitions-Building Successful Partnerships

Peggen Frank, Director, Salmon Defense

5:30 – 7:30               Dinner & Evening Social – Provided by Skokomish Tribe

  • Poster Session
  • Cultural Presentation

 October 24th, 8:00 am – 5:30 pm

 8:00 – 8:50               Breakfast                            

8:50 – 8:55               Opening Prayer

                                    Kris Miller, Tribal Historic Preservation Officer, Skokomish Tribe

8:55 – 9:55              Pacific Ocean / Marine

Moderator: Tommy Moore, Oceanographer, NWIFC

  • Skokomish Harmful Algal Bloom Program (15 min) Seth Book, EPA Coordinator, Skokomish Tribe
  • Eelgrass and Ocean Acidification Refugia (15 min) Courtney Greiner, Marine Ecologist, Swinomish Tribe
  • European Green Crab Monitoring on the Makah Reservation (15 min) Lora Halttunen, Marine Ecologist Technician, Makah 
  • Habitat Data in Support of Adaptive Management (15 min) Joe Schumacker, Marine Resources Scientist, Quinault Tribe                       

9:55 – 10:05             Break

10:05 –11:05            Floodplain Recovery: A Tale of Two Floodplains

Moderator: Eliza Ghitis, Climate Change Scientist, NWIFC

  • Thunder Road Restoration Project–Quileute Tribe
    (30 min) Nicole Rasmussen, Water Quality Biologist, Quileute Tribe
  • Elwha River Restoration Project Update (30 min)
    Mike McHenry, Habitat Program Manager, Lower Elwha Klallam Tribe

11:05 – 12:05          Water Quality Restoration

Moderator: Tyson Waldo, SSHIAP North Sound Biologist, NWIFC

  • Dungeness Bay Watershed and Habitat Restoration (20 min) Robert Knapp, Environmental Program Manager, Jamestown S’klallam Tribe
  • Goldsboro Creek Watershed and Habitat Restoration (20 min) Scott Steltzner, Research Biologist, Squaxin Island Tribe
  • Portage Bay Watershed and Water Quality (20 min) Hanna Winter, Water Resources Specialist II, Lummi Tribe           

12:05 – 1:00             Lunch – Provided by Skokomish Tribe

1:00 – 2:00               Streamflow Restoration & Climate Change

Moderator: Michael Martinez, Habitat Policy Analyst, NWIFC

  • Nisqually Watershed Planning and Streamflow Restoration (20 min) David Troutt, Natural Resources Director, Nisqually Tribe
  • South Fork Nooksack River Stream Temperature TMDL: Lessons Learned (20 min) Oliver Grah, Water Resource Manager, Nooksack Tribe
  • Input on Big Water Resources Issues that Should be Addressed in a Statewide Strategic Plan (20 min) Mary Verner, Water Resource Program Manager, WDOE

2:00 – 2:45               Wrap Up & Next Steps: Implementing and Improving the Tribal Habitat Strategy (we can’t do this without you).

                                    Dave Herrera, Fish & Wildlife Policy Representative, EPC Chairman, Skokomish Tribe & Fran Wilshusen, Habitat Services Director, NWIFC

2:45 – 2:50                     Closing Prayer

                                    Kris Miller, Tribal Historic Preservation Officer, Skokomish Tribe

2:50 – 3:00                     Break and prepare to leave for field trips

3:00 – 5:30   Field Trips

Please Remember to fill out and turn in the comment cards!